Andert – nowa pomarańczowa Austria

Dawno nie było niczego z Austrii 😉 A tym razem do zaprezentowania mam nietuzinkowe wino pomarańczowe. Lubimy z Babi wina pomarańczowe, zaś wina z Austrii darzymy specjalną estymą.

Wino pochodzi z niewielkiej rodzinnej winnicy z regionu Neusiedlersee. Ciekawostką jest to, że jest to jeden z młodszych regionów uprawy win, który dopiero w roku 2011 doczekał się oddzielnego DAC (Districtus Austria Controllatus).

Cała winnica już w 2003 roku przeszła całkowicie na produkcje biodynamiczną. Region chodź głównie słynie z produkcji win czerwonych (dominuje Zweigelt) to, o czym świadczy to wino, nie ma się czego wstydzić na innych obszarach. Winnica nie boi się eksperymentów, stoi na czele ruchu skupiającego “młodych” winiarzy a Austrii, którzy za cel postawili sobie odbudowanie potęgi Austrii tej dziedzinie. Jak im kibicuje, a wina jakie wychodzą spod ich ręki już teraz potrafią zachwycić lub co najmniej zaintrygować.

Wino to kupaż:

  • Ruländer
  • Neuburger
  • Weissburgunder.

Bądż tu mądry 😉 Ale przekładając to na nasze to będzie tak:

  • Ruländer = Pinot Gris
  • Neuburger – szczep endemiczny, uprawiany tylko w Austrii – krzyżówka roter veltliner × sylvaner
  • Weissburgunder = Pinot Blanc.

Zdecydowanie dominuje Ruländer. Wino ma piękny miodowy kolor, wino oczywiście niefiltrowane. W nosie olejek różany plus nasza ukochana kiszonka, mnóstwo kiszonki !!!

Paleta także zdominowana przez kiszonkę plus na finiszu genialne połączenie tarnin i głogu. Solidnie zbudowane, nie ma się do czego przyczepić. Nic skomplikowanego, ale ma coś w tej swojej prostocie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s